Rediff.com  » News » Only 3 CMs completed full term in history of K'taka

Only 3 CMs completed full term in history of K'taka

July 23, 2019 23:32 IST

No chief minister from the Bharatiya Janata Party and Kumaraswamy's Janata Dal-Secular could manage to complete the full term in Karnataka.

IMAGE: Karnataka chief minister HD Kumaraswamy with coalition party leaders stand during the counting of vote of confidence at Vidhana Soudha in Bengaluru. Photograph: Shailendra Bhojak/PTI Photo

Only three chief ministers -- all from the Congress -- have been able to complete their full five-year term in the history of Karnataka, which saw the H D Kumaraswamy-led coalition government losing the confidence motion in the assembly on Tuesday after just 14 months in power.

S Nijalingappa (1962-68), D Devaraja Urs (1972-77) and Siddaramaiah (2013-2018) were the chief ministers who had completed their full term.

No chief minister from the Bharatiya Janata Party and Kumaraswamy's Janata Dal-Secular could manage to complete the full term in Karnataka.

 

In fact, Kumaraswamy's first stint as chief minister in the BJP-led coalition government lasted less than two years from February 2006 to October 2007.

He had disagreement over power sharing with the BJP and refused to support the saffron party-led government in the state.

His second term as chief minister in the Congress-JDS government began in May 2018 after a hung verdict in the assembly election.

In case of the BJP, B S Yeddyurappa became chief minister for the first time in 2007 but remained in office for only seven days after the JD-S withdrew support and the President's rule was imposed in the state.

In May 2008, Yeddyurappa led the BJP to a historic victory in the state and became chief minister for a second time, but he had to quit in July 2011 due to alleged corruption.

His third stint as chief minister was for only six days from May 17 to May 23 in 2018 as he resigned citing lack of majority.

Since Karnataka was formed in 1956, it has seen 25 chief ministers and maximum of them were from the Congress.

© Copyright 2019 PTI. All rights reserved. Republication or redistribution of PTI content, including by framing or similar means, is expressly prohibited without the prior written consent.
SHARE THIS STORY