rediff.com

NewsApp (Free)

Read news as it happens
Download NewsApp

Available on  

Rediff News  All News 
Rediff.com  » Sports » CWG 2018: Check out India's schedule on Day 7

CWG 2018: Check out India's schedule on Day 7

April 10, 2018 18:19 IST

Check out India's schedule on Day 7 of the Commonwealth Games in Gold Coast, on Wednesday.

Time (IST)EventAthlete
04:30 Lawn Bowls Men's Singles Section A - Round 5 (Krishna Xalxo vs Shannon McIlroy of New Zealand)
04:30 Lawn Bowls Women's Pairs Section A - Round 4 (India vs South Africa)
06:30 Squash Men's Doubles - Pool F (Vikram Malhotra/Ramit Tandon vs Peter Creed/Joel Makin of Wales)
07:20 Table Tennis Women's Doubles - Round of 32 (Sutirtha Mukherjee/Pooja Sahasrabudhe vs Kinoo Ruqayyah/Ramaswamy Sanjana of Mauritius)
07:32 Boxing Women's 45-48kg - Semi-final 1 (MC Mary Kom vs Anusha Dilrukshi of Sri Lanka)
07:55 Table Tennis Men's Doubles - Round of 32 (Sharath Kamal/Sathiyan Gnanasekaran vs Tauramoa/Takooa Nooa of Kiribati)
08:00 Squash Women's Doubles - Pool C (Dipika Pallikal/Joshna Chinappa vs Tesni Evans/Deon Saffery of Wales)
07:30 Lawn Bowls Women's Pairs Section A - Round 3 (India vs Northern Ireland)
08:02 Boxing Women's 60kg - Quarter-final 1 (Sarita Devi vs Anja Stridsman of Australia)
08:30 Table Tennis Men's Doubles - Round of 32 (Harmeet Desai/Shankar Shetty vs Shemar Britton/Franklin Christopher of Guyana)
09:02 Boxing Men's 52kg - Quarter-final 1 (Gaurav Solanki vs Charles Keama of PNG)
09:05 Table Tennis Mixed Doubles - Round of 32 (Pooja Sahasrabudhe/Harmeet Desai vs TBD)
09:05 Table Tennis Mixed Doubles - Round of 32 (Sharath Kamal/Mouma Das vs TBD)
10:02 Boxing Men's 75kg - Quarter-final 1 (Vikas Krishnan vs Benny Muziyo of Zambia)
11:30 Lawn Bowls Women's Triple Section A - Round 5 (India vs Canada)
11:30 Lawn Bowls Men's Four Section B - Round 3 (India vs Australia)
12:00 Table Tennis Mixed Doubles - Round of 32 (Manika Batra/Sathiyan Gnanasekaran vs TBD)
12:00 Table Tennis Mixed Doubles - Round of 32 (Shankar Shetty/Madhurika Patkar vs TBD)
12:00 Badminton Women's Singles - Round of 32 (Saina Nehwal vs Else de Villiers of South Africa)
12:45 Table Tennis Men's Singles - Round of 64 (Harmeet Desai vs TBD)
12:45 Table Tennis Men's Singles - Round of 64 (Sharath Kamal vs TBD)
12:45 Table Tennis Men's Singles - Round of 64 (Sathiyan Gnanasekaran vs TBD)
12:45 Badminton Men's Singles - Round of 32 (Kidambi Srikanth vs Aatish Lubah of Mauritius)
13:30 Table Tennis Women's Singles - Round of 64 (Madhurika Patkar vs TBD)
13:30 Squash Women's Doubles - Pool C (Joshna Chinappa/Dipika Pallikal vs Dianne Kellas/Colette Sultana of Malta)
13:30 Badminton Women's Singles - Round of 32 (PV Sindhu vs Andra Whiteside of Fiji)
13:45 Badminton Women's Singles - Round of 32 (Ruthvika Gadde vs Grace Atipaka of Ghana)
14:02 Boxing Women's 51kg - Quarter-final 2 (Pinki Rani vs Lisa Whiteside of England)
14:15 Table Tennis Women's Singles - Round of 32 (Manika Batra vs TBD)
14:15 Table Tennis Women's Singles - Round of 32 (Mouma Das vs TBD)
14:15 Badminton Men's Singles - Round of 32 (HS Prannoy vs Christopher Jean Paul of Mauritius)
14:30 Athletics Women's Long Jump Qualifying Round - Group A (Nellickal Neena)
14:30 Athletics Women's Long Jump Qualifying Round - Group B (Nayana James)
15:00 Badminton Mixed Doubles - Round of 32 (India vs England)
15:17 Boxing Men's 60kg - Quarter-final 1 (Manish Kaushik vs Calum French of England)
15:35 Athletics Men's High Jump - Final (Tejaswin Shankar)
15:45 Squash Mixed Doubles - Pool H (Joshna Chinappa/Harinder Sandhu vs Lisa Attken/Kevin Moran of Scotland)
17:15 Athletics Women's 400m - Final (Hima Das)
17:15 Badminton Mixed Doubles - Round of 32 (India vs Fiji)