Rediff.com  » Sports » India's schedule at the Asian Games on Sunday

India's schedule at the Asian Games on Sunday

September 27, 2014 21:53 IST
Get Rediff News in your Inbox:

Mary KomIndia's schedule on the ninth day of the competitions at the Asian Games in Incheon on Sunday.

ARCHERY: (All timings in IST)

India v Japan: Recurve Women's Team Bronze Medal Match (06:30 am): Deepika Kumari, L Bombayla Devi, Laxmirani Majhi

ATHLETICS:

Men's 20km Race Walk Final: K T Irfan and Ganapathi Krishnan (04:30am); Women's 20km Race Walk: Khushbir Kaur (0730am); Women's Hammer Throw Final: Manju Bala (03:10pm);

Women's 400m Final: M R Poovamma and Mandeep Kaur (04:00pm);

Men's 400m Final: Kunhu Muhammed and Arokia Rajiv (04:20pm);

Men's 110m Hurdles Round 1 Heat: Siddhanth Thingalaya (05:10pm);

Women's Heptathlon 100m Hurdles Heats (0630am);

Women's Heptathlon High Jump Group A (0710am);

Women's Heptathlon Shot Put Group A (03:00pm);

Women's Heptathlon 200m Heats (05:30pm): Swapna Barman and Susmita Singha Roy

BASKETBALL:

India vs Japan: Women's Quarterfinal (09:30am)

BOXING:

M C Mary Kom v Si Haijuan (women's 51kg Quarterfinal); L Sarita Devi v Suvd Erdene Oyungerel (women's 60kg Quarterfinal); Pooja Rani v Shen Dara Flora (women's 75kg Quarterfinal); L Devendro Singh (Men's Light Fly 49kg Round of 16).

CANOE SPRINT:

Men's K1, K2 semifinals; Men's C1, C2 semifinals;

Women's K1, K2 semifinals; Men's K4 semifinals (06:30 am onwards)

EQUESTRIAN:

Jumping Individual 1st Qualifier: Yashaan Zubin Khambatta, Sehaj Virk, Ashray Butta (0530am)

Jumping Team Round 1: Yashaan Zubin Khambatta, Sehaj Virk, Ashray Butta (0530am).

GOLF:

Men's Individual Round 4; Men's Team Round 4; Women's Individual Round 4;

Women's Team Round 4: Samarth Dwivedi; Feroz Garewal; Udayan Mane; Manu Gandas (03:20am)

HANDBALL:

Men's Classification 13th-14th Place: India vs UAE (06:30am)

Women's Classification 5-8: India vs Uzbekistan (10:30am)

KABADDI:

Women's Team Preliminary Group A: India vs Bangladesh (05:50am)

Men's Team Preliminary Group A: India vs Bangladesh (10:30am)

SAILING:

J80 Open Match Racing Round Robin Matches

TENNIS:

Men's Singles Semifinal: Yuki Bhambri vs Yoshihito Nishioka (JPN) (08:30am);

Men's Doubles Semifinal (India vs Thailand);

Women's Doubles Semifinal (India vs Chinese Taipei);

Men's Doubles Semifinal (India vs South Korea);

Mixed Doubles Semifinal (India vs China)

TABLE TENNIS:

Men's Team Preliminary Round Group B: India vs South Korea (08:30am)

Women's Team Preliminary Round Group A: India vs China (08:30am)

VOLLEYBALL:

Men's Play-off Group E: India vs South Korea (11:00am)

WRESTLING:

Women's Freestyle 55kg 1/8 Final: Babita Kumari vs Srey Mao Dorn (Cambodia);

Women's Freestyle 75 kg Quarterfinal: Jyoti vs Ochirbat Burmaa (Mongolia);

Men's Freestyle 65 kg Quarterfinal: Yogeshwar Dutt vs Jinhyok Kang (North Korea);

Men's Freestyle 97 kg Quarterfinal: Satyawart Kadian.

Image: Five time World boxing champion Mary Kom will fight on Sunday

Get Rediff News in your Inbox:

India Tour of South Africa 2021-22