Rediff.com  » Sports » Check out India's schedule on Day 7 of Asian Games

Check out India's schedule on Day 7 of Asian Games

Source: PTI
August 24, 2018 21:57 IST

Following is the schedule of Indian contingent on the seventh day of the Asian Games on Saturday.

Saina Nehwal

IMAGE: Saina Nehwal. Photograph: Albert Perez/Getty Images

 

ATHLETICS:

Men's High Jump Qualification: 9am IST
B Chethan
Men's 400m Qualification: 9:40am IST
Mohd. Anas Yahiya, Rajiv Arokia
Women's Hammer Throw Final: 5:10pm IST
Sarita Singh
Men's Long Jump Qualification: 5:15pm IST
M Sreeshankar
Women's 100m Qualification: 6pm IST
Dutee Chand
Men's Shot Put Final: 6:30pm IST
Tajinderpal Singh Toor
Women's 10,000m Final: 6:30pm IST
Suriya Longanathan, Sanjivani Baburao Jadhav
Women's 400m Qualification: 7:05pm IST
Hima Das, Nirmala Sheoran
Men's 400m Semifinal: 7:15pm IST

ARCHERY:

Starts 8am IST
Recurve Women's Team 1/8 Eliminations: India vs Mongolia
Recurve Men's Team 1/8 Eliminations: India vs Vietnam

BADMINTON:

Starts at 11:30am IST
Women's Doubles Quarterfinals: Ashwini Ponnappa/N Sikki Reddy vs Chen Qingchen/Jia Yifan (China)
Women's Singles Round of 16: Saina Nehwal vs Fitriani (Indonesia).
Women's Singles Round of 16: P V Sindhu vs Tunjung Gregoria Mariska (Indonesia).
Men's Doubles Round of 16: Satwik Sairaj Rankireddy/Chirag Shetty vs Chol Solgyu/Kang Minhyuk (South Korea).
Men's Doubles Round of 16: Manu Attri/B Sumeeth Reddy vs Li Junhui/Liu Yuchen (China)

BOXING:

Women's Lightweight (60kg) Round of 32: 2:15pm IST
Pavitra vs Rukhsana Perveen (Pakistan)

BOWLING:

Men's Team of Six 1st Block: 7:30am IST
India
Men's Team of Six 2nd Block (Final): 1:30pm IST

CANOE/KAYAK SPRINT:

Canoe TBR 200m Men Heats: 7:30am IST
India
Canoe TBR 200m Women Heats: 7:30am IST
India
Canoe TBR 200m Women Final: 12:30pm IST
Canoe TBR 200m Men Final: 12:40pm IST

GOLF:

Women's Individual Round 3: Diksha Dagar, Ridhima Dilawari, Sifat Sagoo.
Women's Team Event Round 3:
Men's Individual Round 3: Aadil Bedi, Mohan Hari Singh, Rayhan Thomas John, Naveed Kshitij Kaul
Men's Team:

HANDBALL:

Wome's Classification 9-10 Place Match: 12:30PM IST
India vs Malaysia

HOCKEY:

Women's Tournament: India vs South Korea 6:30 pm

SEPAKTAKRAW:

Men's Regu Group B: India vs South Korea: 12:30 pm IST

SHOOTING:

Women's Skeet Qualification Day 1: Starts 6:30am IST
Rashmi Rathore, Ganemat Sekhon.
Men's Skeet Qualification Day 1: Starts 7am IST
Vir Singh Angad Bajwa, Sheeraz Sheikh
Men's 25m Rapid Fire Pistol Qualification Stage 2: Starts 7:30am IST
Shivam Shukla, Anish
Men's 25m Rapid Fire Pistol Final: 1:30pm IST

SPORT CLIMBING:

Men's combined Lead Qualification: 7:45am IST
Maibam Chingkheinganba, Bharath Stephen Pereira Kamath
Women's combined Lead Qualification: 7:45am IST
Shreya Sanjay Nankar

SQUASH:

Women's Singles Semifinal: 1:30pm IST
Dipika Pallikal Karthik vs Nicol David (Malaysia)
Women's Singles Semifinal: 2:30pm IST
Joshana Chinappa vs Sivasangari Subramaniam (Malaysia)
Men's Singles Semifinal: 3:30pm IST
Saurav Ghosal vs Au Chun Ming (Hong Kong China)



VOLLEYBALL:

Men's Tournament Preliminary Round: 8:30am IST
India vs Maldives
Women's Tournament Preliminary Round: 5:30pm IST
India vs Taipei

WEIGHTLIFTING:

Men's 94kg: 12:30 pm IST
Vikas Thakur

SAILING:

49er Men Race 3: 10:30am IST
Varun Ashok Thakkar, Ganapathy Kelapanda Chengappa
49er FX Women Race 3: 10:35am IST
Gautham Varsha, Shervegar Sweta
Laser Radial Race 3: 10:35am IST
Nethra Kumanan
Open Laser 4.7 Race 3: 10:40am IST
Govind Bairagi, Harshita Tomar.

Source: PTI© Copyright 2020 PTI. All rights reserved. Republication or redistribution of PTI content, including by framing or similar means, is expressly prohibited without the prior written consent.
SHARE THIS STORYCOMMENT