Rediff.com  » News » Check out winning candidates from each phase of polls

Check out winning candidates from each phase of polls

May 28, 2019 14:08 IST

As the dust finally settles on the outcome of the Lok Sabha elections 2019 and Bharatiya Janata Party along with its NDA allies emerges as the clear winner, here is a list of who won in each of the 7 phases of elections.

IMAGE: BJP supporters at an election rally. Photograph: PTI Photo
Phase I - Polling Date: April 11, 2019 - Seats: 91
North East: 14 (out of 25)
State/Constituency Winning Party Winning Candidate
Arunachal Pradesh / Arunachal West BJP Kiren Rijiju
Arunachal Pradesh / Arunachal East BJP Tapir Gao
Assam / Tezpur BJP Pallab Lochan Das
Assam / Kaliabor INC Gourav Gogoi
Assam / Jorhat BJP Topon Kumar Gogoi
Assam / Dibrugarh BJP Rameswar Teli
Assam / Lakhimpur BJP Pradan Baruah
Manipur / Outer Manipur NPF Lorho S. Pfoze
Meghalaya / Shillong INC Vincent H. Pala
Meghalaya / Tura NPP Agatha K. Sangma
Mizoram / Mizoram MNF C. Lalrosanga
Nagaland / Nagaland NDPP Tokheho Yepthomi
Sikkim / Sikkim SKM Indra Hang Subba
Tripura / Tripura West BJP Pratima Bhoumik
Andhra Pradesh: 25 out of 25
Constituency Winning Party Winning Candidate
Araku YSRC Goddeti Madhavi
Srikakulam TDP Kinjarapu Ram Mohan Naidu
Vizianagaram YSRC Bellana Chandra Sekhar
Visakhapatnam YSRC M V V Satyanarayana
Anakapalle YSRC Dr.Beesetti Venkata Satyavathi
Kakinada YSRC Vanga Geethaviswanath
Amalapuram YSRC Chinta Anuradha
Rajahmundry YSRC Margani Bharat
Narsapuram YSRC Kanumuru Raghu Rama Krishna Raju
Eluru YSRC Kotagiri Sridhar
Machilipatnam YSRC Balashowry Vallabhaneni
Vijayawada TDP Kesineni Srinivas (Nani)
Guntur TDP Jayadev Galla
Narasaraopet YSRC Lavu Sri Krishna Devarayalu
Bapatla (SC) YSRC Nandigam Suresh
Ongole YSRC Magunta Sreenivasulu Reddy
Nandyal YSRC Pocha. Brahmananda Reddy
Kurnool YSRC Ayushman Doctor Sanjeev Kumar
Anantapur YSRC Talari Rangaiah
Hindupur YSRC Kuruva Gorantla Madhav
Kadapa YSRC Y. S. Avinash Reddy
Nellore YSRC Adala Prabhakara Reddy
Tirupati YSRC Balli Durga Prasad Rao
Rajampet YSRC P.V. Midhun Reddy
Chittoor YSRC N. Reddeppa
Bihar: 4 (out of 40)
State/Constituency Winning Party Winning Candidate
Aurangabad BJP Sushil Kumar Singh
Gaya JD(U) Vijay Kumar
Nawada LJP Chandan Singh
Jamui LJP Chirag Kumar Paswan
Chhattisgarh: 1 (out of 11)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Bastar INC Deepak Baij
Jammu and Kashmir: 2 (out of 6)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Baramulla JKNC Mohammad Akbar Lone
Jammu BJP Jugal Kishore
Maharashtra: 7 (out of 48)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Wardha BJP Ramdas Chandrabhanji Tadas
Ramtek SHS Krupal Balaji Tumane
Nagpur BJP Gadkari Nitin Jairam
Bhandara - Gondiya BJP Sunil Baburao Mendhe
Gadchiroli-Chimur BJP Ashok Mahadeorao Nete
Chandrapur INC Balubhau alias Suresh Narayan Dhanorkar
Yavatmal-Washim SHS Bhavana Pundlikrao Gawali
Odisha: 4 (out of 21)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Kalahandi BJP Basanta Kumar Panda
Nabarangpur BJD Ramesh Chandra Majhi
Behrampur BJD Chandra Sekhar Sahu
Koraput INC Saptagiri Ulaka
Telangana: 17 out of 17
Constituency Winning Party Winning Candidate
Adilabad BJP Soyam Bapu Rao
Peddapalle TRS Venkatesh Netha Borlakunta
Karimnagar BJP Bandi Sanjay Kumar
Nizamabad BJP Arvind Dharmapuri
Zahirabad TRS B.B.Patil
Medak TRS Kotha Prabhakar Reddy
Malkajgiri INC Anumula Revanth Reddy
Secunderabad BJP G. Kishan Reddy
Hyderabad AIMIM Asaduddin Owaisi
Chevella TRS Dr. G. Ranjith Reddy
Mahbubnagar TRS Manne Srinivas Reddy
Nagarkurnool TRS Pothuganti Ramulu
Nalgonda INC Uttam Kumar Reddy Nalamada
Bhongir TRS Komati Reddy Venkat Reddy
Warangal TRS Dayakar Pasunoori
Mahabubabad TRS Kavitha Malothu
Khammam TRS Nama Nageswr Rao
Uttar Pradesh: 8 (out of 80)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Saharanpur BSP Haji Fazlur Rehman
Kairana BJP Pradeep Kumar
Muzaffarnagar BJP Dr. Sanjeev Kumar Balyan
Bijnor BSP Pradeep Kumar
Meerut BJP Rajendra Agarwal
Baghpat BJP Dr Satya Pal Singh
Ghaziabad BJP Vijay Kumar Singh
Gautam Buddha Nagar BJP Dr Mahesh Sharma
Uttarakhand: 5
Constituency Winning Party Winning Candidate
Tehri Garhwal BJP Mala Rajya Laxmi Shah
Garhwal BJP Tirath Singh Rawat
Almora BJP Ajay Tamta
Nainital - Udhamsingh Nagar BJP Ajay Bhatt
Hardwar BJP Ramesh Pokhriyal Nishank
West Bengal 2 (out of 42)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Coochbehar BJP Nisith Pramanik
Alipurduars BJP John Barla
Union Territories
Constituency Winning Party Winning Candidate
Andaman and Nicobar Island INC Kuldeep Rai Sharma
Lakshadweep NCP Mohammed Faizal P P
Phase II - Polling Date: April 18, 2019 - Seats: 95
North East: 7 (out of 25)
State/Constituency Winning Party Winning Candidate
Assam/Karimganj BJP Kripanath Mallah
Assam/Silchar BJP Rajdeep Roy
Assam/Autonomous District BJP Horen Sing Bey
Assam/Mangaldoi BJP Dilip Saikia
Assam/Nawgong INC Pradyut Bordoloi
Manipur/Inner Manipur BJP Pradyut Bordoloi
Tripura/Tripura East BJP Rebati Tripura
Bihar: 5 (out of 40)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Kishanganj INC Dr. Mohammad Jawed
Katihar JD(U) Dulal Chandra Goswami
Purnia JD(U) Santosh Kumar
Bhagalpur JD(U) Ajay Kumar Mandal
Banka JD(U) Giridhari Yadav
Chhattisgarh: 3 (out of 11)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Rajnandgaon BJP Santosh Pandey
Mahasamund BJP Chunni Lal Sahu
Kanker BJP Mohan Mandavi
Jammu and Kashmir: 2 (out of 6)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Srinagar JKNC Farooq Abdullah
Udhampur BJP Dr. Jitendra Singh
Karnataka: 14 (out of 28)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Udupi Chikmagalur BJP Shobha Karandlaje
Hassan JD(S) Prajwal Revanna
Dakshina Kannada BJP Nalin Kumar Kateel
Chitradurga BJP A Narayanaswamy
Tumkur BJP G. S. Basavaraj
Mandya Independent Sumalatha Ambareesh
Mysore BJP Prathap Simha
Chamarajanagar INC V. Srinivas Prasad
Bangalore Rural INC D K Suresh
Bangalore North BJP D V Sadananda Gowda
Bangalore Central BJP P C Mohan
Bangalore South BJP Tejasvi Surya
Chikkballapur BJP B.N.Bache Gowda
Kolar BJP S. Muniswamy
Maharashtra: 10 (out of 48)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Buldhana SHS Ganpatrao Prataprao Jadhav
Akola BJP Sanjay Shamrao Dhotre
Amravati Independent Navnit Ravi Rana
Hingoli SHS Hemant Patil
Nanded BJP Prataprao Patil Chikhalikar
Parbhani Shiv Sena Jadhav Sanjay Haribhau
Beed BJP Pritam Munde
Osmanabad Shiv Sena Omprakash Bhupalsinh
Latur BJP Sudhakar Tukaram Shrangare
Solapur BJP Shri Sha. Bra. Dr. Jai Sidheshwar Shivachary Mahaswamiji
Odisha: 5 (out of 21)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Bargarh BJP Suresh Pujari
Sundargarh BJP Jual Oram
Bolangir BJP Sangeeta Kumari Singh Deo
Kandhamal BJD Achyutananda Samanta
Aska BJD Pramila Bisoyi
Tamil Nadu: 38 out of 39
Constituency Winning Party Winning Candidate
Tiruvallur INC Dr K Jayakumar
Chennai North DMK Dr Kalanidhi Veeraswamy
Chennai South DMK T Sumathy (A) Thamizhachi Thangapandian
Chennai Central DMK Dayanidhi Maran
Sriperumbudur DMK Baalu,T R
Kancheepuram DMK Selvam G
Arakkonam DMK S Jagathrakshakan
Vellore Vacant  
Krishnagiri INC Dr A Chellakumar
Dharmapuri DMK Dnv Senthilkumar S
Tiruvannamalai DMK Annadurai, C N
Arani INC Vishnu Prasad, M K
Viluppuram DMK Ravikumar D
Kallakurichi DMK Gautham Sigamani Pon
Salem DMK Parthiban S R
Namakkal DMK Chinraj A K P
Erode DMK Ganeshamurthi A
Tiruppur CPI Subbarayan K
Nilgiris DMK Raja A
Coimbatore CPI-M Natarajan, P R
Pollachi DMK Shanmuga Sundaram K
Dindigul DMK Velusamy P
Karur INC Jothimani S
Tiruchirappalli INC Thirunavukkarasar SU
Perambalur DMK Dr Paarivendhar, T R
Cuddalore DMK T R V S Ramesh
Chidambaram VCK Thirumaavalavan. Thol
Mayiladuthurai DMK Ramalingam S
Nagapattinam CPI Selvaraj M
Thanjavur DMK Palanimanickam S S
Sivaganga INC Karti P Chidambaram
Madurai CPI-M Venkatesan S
Theni AIADMK Raveendranath Kumar P
Virudhunagar INC Manickam Tagore B
Ramanathapuram IUML K Navaskani
Thoothukkudi DMK Kanimozhi Karunanidhi
Tenkasi DMK Dhanush M Kumar
Tirunelveli DMK Gnanathiraviam S
Kanniyakumari DMK Vasanthakumar H
Uttar Pradesh: 8 (out of 80)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Nagina BSP Girish Chandra
Amroha BSP Kunwar Danish Ali
Bulandshahr BJP Bhola Singh
Aligarh BJP Satish Kumar Gautam
Hathras BSP Rajvir Diler
Mathura BJP Hema Malini Dharmendra
Agra BJP Prof S P  Singh Baghel
Fatehpur Sikri BJP Rajkumar Chahar
West Bengal: 3 (out of 42)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Jalpaiguri BJP Dr Jayanta Kumar Roy
Darjeeling BJP Raju Bista
Raiganj BJP Debasree Chaudhuri
Puducherry: 1
Constituency Winning Party Winning Candidate
Puducherry INC Ve Vaithilingam
Phase III - Polling Date: April 23, 2019 - Seats: 116
North East: 5 (out of 25)
State/Constituency Winning Party Winning Candidate
Assam/Dhubri AUDF Badruddin Ajmal
Assam/Kokrajhar IND Naba Kumar Sarania
Assam/Barpeta INC Abdul Khaleque
Assam/Gauhati BJP Queen Oja
Tripura/Tripura East BJP Rebati Tripura
Bihar: 5 (out of 40)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Jhanjharpur JD(U) Ramprit Mandal
Supaul JD(U) Dileshwar Kamait
Araria BJP Pradeep Kumar Singh
Madhepura JD(U) Dinesh Chandra Yadav
Khagaria LJP Choudhary Mahboob Ali Kaiser
Chhattisgarh: 7 (out of 11)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Surguja BJP Renuka Singh Saruta
Raigarh BJP Gomati Sai
Janjgir-Champa BJP Guharam Ajgalley
Korba INC Jyotsna Charandas Mahant
Bilaspur BJP Arun Sao
Durg BJP Vijay Baghel
Raipur BJP Sunil Kumar Soni
Goa: 2
Constituency Winning Party Winning Candidate
North Goa BJP Shripad Yesso Naik
South Goa INC Cosme Francisco Caitano Sardinha
Gujarat: 26 out of 26
Constituency Winning Party Winning Candidate
Kachchh BJP Chavda Vinod Lakhamshi
Banaskantha BJP Parbatbhai Savabhai Patel
Patan BJP Dabhi Bharatsinhji Shankarji
Mahesana BJP Shardaben Anilbhai Patel
Sabarkantha BJP Rathod Dipsinh Shankarsinh
Gandhinagar BJP Amit Shah
Ahmedabad East BJP Patel Hasmukhbhai Somabhai
Ahmedabad West BJP Dr Kirit P Solanki
Surendranagar BJP Dr Munjapara Mahendrabhai
Rajkot BJP Kundaria Mohanbhai Kalyanjibhai
Porbandar BJP Rameshbhai Lavjibhai Dhaduk
Jamnagar BJP Poonamben Hematbhai Maadam
Junagadh BJP Chudasama Rajeshbhai Naranbhai
Amreli BJP Kachhadiya Naranbhai Bhikhabhai
Bhavnagar BJP Dr.Bharatiben Dhirubhai Shiyal
Anand BJP Patel Mitesh Rameshbhai (Bakabhai)
Kheda BJP Chauhan Devusinh
Panchmahal BJP Ratansinh Magansinh Rathod
Dahod BJP Jashvantsinh Sumanbhai Bhabhor
Vadodara BJP Ranjanben Bhatt
Chhota Udaipur BJP Rathva Gitaben Vajesingbhai
Bharuch BJP Mansukhbhai Dhanjibhai Vasava
Bardoli BJP Parbhubhai Nagarbhai Vasava
Surat BJP Darshana Vikram Jardosh
Navsari BJP C R Patil
Valsad BJP Dr K C Patel
Jammu and Kashmir: 1 (out of 6)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Anantnag JKNC Hasnain Masoodi
Karnataka: 14 (out of 28)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Chikkodi BJP Annasaheb Shankar Jolle
Belgaum BJP Angadi Suresh Channabasappa
Bagalkot BJP Gaddigoudar Parvtagouda Chandanagouda
Bijapur BJP Ramesh Jigajinagi
Gulbarga BJP Gulbarga
Raichur BJP Raja Amareshwara Naik
Bidar BJP Bhagwanth Khuba
Koppal BJP Karadi Sanganna Amarappa
Bellary BJP Y Devendrappa
Haveri BJP Udasi Shivakumar Channabasappa
Dharwad BJP Pralhad Joshi
Uttara Kannada BJP Anantkumar Hegde
Davanagere BJP G M Siddeshwara
Shimoga BJP B Y Raghavendra
Kerala: 20 out of 20
Constituency Winning Party Winning Candidate
Kasaragod INC Rajmohan Unnithan
Kannur INC K Sudhakaran
Vadakara INC K Muraleedharan
Wayanad INC Rahul Gandhi
Kozhikode INC M K Raghavan
Malappuram IUML P K Kunhalikutty
Ponnani IUML E T Mohammed Basheer
Palakkad INC V K Sreekandan
Alathur INC Ramya Haridas
Thrissur INC T N Prathapan
Chalakudy INC Benny Behanan
Ernakulam INC Hibi Eden
Idukki INC Adv Dean Kuriakose
Kottayam Kerala Congress (M) Thomas Chazhikadan
Alappuzha Communist Party Of India (M) Adv A M Ariff
Mavelikkara INC Kodikunnil Suresh
Pathanamthitta INC Anto Antony
Kollam INC N K Premachandran
Attingal INC Adv Adoor Prakash
Thiruvananthapuram INC Dr Shashi Tharoor
Maharashtra: 14 (out of 48)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Jalgaon BJP Unmesh Bhaiyyasaheb Patil
Raver BJP Raksha Nikhil Khadse
Jalna BJP Raosaheb Dadarao Danve
Aurangabad AIMIM Imtiaz Jaleel Syed
Raigad NCP Tatkare Sunil Dattatray
Pune BJP Girish Bhalchandra Bapat
Baramati NCP Supriya Sule
Ahmednagar BJP Dr Sujay Radhakrishna Vikhepatil
Madha BJP Ranjeetsinha Hindurao Naik-Nimbalkar
Sangli BJP Sanjaykaka Patil
Satara NCP Udayanraje Pratapsinha Bhonsale
Ratnagiri - Sindhudurg SHS Vinayak Raut
Kolhapur BJP Sanjay Sadashivrao Mandlik
Hatkanangle SHS Dhairyasheel Sambhajirao Mane
Odisha: 6 (out of 21)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Sambalpur BJP Nitesh Ganga Deb
Keonjhar BJD Chandrani Murmu
Dhenkanal BJD Mahesh Sahoo
Cuttack BJD Bhartruhari Mahtab
Puri BJD Pinaki Misra
Bhubaneswar BJP Aparajita Sarangi
Uttar Pradesh: 10 (out of 80)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Moradabad SP Dr S T Hasan
Rampur SP Mohammad Azam Khan
Sambhal SP Dr Shafiqur Rehman Barq
Firozabad BJP Dr Chandra Sen Jadon
Mainpuri SP Mulayam Singh Yadav
Etah BJP Rajveer Singh
Badaun BJP Dr Sanghmitra Maurya
Aonla BJP Dharmendra Kashyap
Bareilly BJP Santosh Kumar Gangwar
Pilibhit BJP Feroze Varun Gandhi
West Bengal: 5 (out of 42)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Balurghat BJP Dr Sukanta Majumdar
Maldaha Uttar BJP Khagen Murmu
Maldaha Dakshin INC Abu Hasem Khan Chowdhury
Jangipur TMC Khalilur Rahaman
Murshidabad TMC Abu Taher Khan
Union Territories: 2
Constituency Winning Party Winning Candidate
Dadra & Nagar Haveli IND Delkar Mohanbhai Sanjibhai
Daman & Diu BJP Lalubhai Babubhai Patel
Phase IV - Polling Date: April 29, 2019 - Seats: 71
Bihar: 5 (out of 40)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Darbhanga BJP Gopal Jee Thakur
Ujiarpur BJP Nityanand Rai
Samastipur LJP Ram Chandra Paswan
Begusarai BJP Giriraj Singh
Munger JD(U) Rajiv Ranjan Singh alias Lalan Singh
Jammu and Kashmir: 1 (out of 6)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Anantnag JKNC Hasnain Masoodi
Jharkhand: 3 (out of 14)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Chatra BJP Sunil Kumar Singh
Lohardaga BJP Sudarshan Bhagat
Palamu BJP Vishnu Dayal Ram
Madhya Pradesh: 6 (out of 29)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Sidhi BJP Riti Pathak
Shahdol BJP Himadri Singh
Jabalpur BJP Rakesh Singh
Mandla BJP Faggan Singh Kulaste
Balaghat BJP Dr Dhal Singh Bisen
Chhindwara INC Nakul Kamal Nath
Maharashtra: 17 (out of 48)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Nandurbar BJP Dr Heena Vaijaykumar Gavit
Dhule BJP Dr Subhash Ramrao Bhamre
Dindori BJP Dr Bharati Pravin Pawar
Nashik Shiv Sena Hemant Tukaram Godse
Palghar SHS Rajendra Dhedya Gavit
Bhiwandi BJP Kapil Moreshwar Patil
Kalyan Shiv Sena Dr Shrikant Eknath Shinde
Thane Shiv Sena Rajan Baburao Vichare
Mumbai North BJP Gopal Chinayya Shetty
Mumbai North-West Shiv Sena Gajanan Chandrakant Kirtikar
Mumbai North-East BJP Manoj Kotak
Mumbai North-Central BJP Poonam Mahajan alias Poonam Vajendla Rao
Mumbai South-Central Shiv Sena Rahul Ramesh Shewale
Mumbai South Shiv Sena Arvind Ganpat Sawant
Maval Shiv Sena Shrirang Appa Chandu Barne
Shirur NCP Dr. Amol Ramsing Kolhe
Shirdi Shiv Sena Sadashiv Kisan Adhalrao
Odisha: 6 (out of 21)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Mayurbhanj BJP Bishweswar Tudu
Balasore BJP Pratap Chandra Sarangi
Bhadrak BJD Manjulata Mandal
Jajpur BJD Sarmistha Sethi
Kendrapara BJD Anubhav Mohanty
Jagatsinghpur BJD Rajashree Mallick
Rajasthan: 13 (out of 25)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Tonk-Sawai Madhopur BJP Sukhbir Singh Jaunapuria
Ajmer BJP Bhagirath Chaudhary
Pali BJP P P Choudhary
Jodhpur BJP Gajendrasingh Shekhawat
Barmer BJP Kailash Choudhary
Jalore BJP Devji Patel
Udaipur BJP Arjunlal Meena
Banswara BJP Kanakmal Katara
Chittorgarh BJP Chandra Prakash Joshi
Rajsamand BJP Diya Kumari
Bhilwara BJP Subhash Chandra Baheria
Kota BJP Om Birla
Jhalawar-Baran BJP Dushyant Singh
Uttar Pradesh: 13 (out of 80)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Shahjahanpur BJP Arun Kumar Sagar
Kheri BJP Ajay Kumar
Hardoi BJP Jai Prakash
Misrikh BJP Ashok Kumar Rawat
Unnao BJP Swami Sachchidanand Hari Sakshi
Farrukhabad BJP Mukesh Rajput
Etawah BJP Dr Ram Shankar Katheria
Kannauj BJP Subrat Pathak
Kanpur BJP Satyadev Pachauri
Akbarpur BJP Devendra Singh (Bhole Singh)
Jalaun BJP Bhanu Pratap Singh Verma
Jhansi BJP Anurag Sharma
Hamirpur BJP Kunwar Pushpendra Singh Chandel
West Bengal: 8 (out of 42)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Bardhaman-Durgapur TMC Sunil Kumar Mondal
Asansol BJP Babul Supriya Baral (Babul Supriyo)
Baharampur INC Adhir Ranjan Chowdhury
Krishnanagar TMC Mahua Moitra
Ranaghat BJP Jagannath Sarkar
Bardhaman Purba TMC Sunil Kumar Mondal
Bolpur TMC Asit Kumar Mal
Birbhum TMC Satabdi Roy (Banerjee)
Phase V - Polling Date: May 6, 2019 - Seats: 51
Bihar: 5 (out of 40)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Sitamarhi JD(U) Sunil Kumar Pintu
Madhubani BJP Ashok Kumar Yadav
Muzaffarpur BJP Ajay Nishad
Saran BJP Rajiv Pratap Rudy
Hajipur LJP Pashu Pati Kumar Paras
Jammu and Kashmir: 2 (out of 6)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Anantnag (Shupiyan District)/(Pulwama District) JKNC Hasnain Masoodi
Ladakh (Kargil District)/(Ladakh District) BJP Jamyang Tsering Namgyal
Jharkhand: 4 (out of 14)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Kodarma BJP Annpurna Devi
Ranchi BJP Sanjay Seth
Khunti BJP Arjun Munda
Hazaribagh BJP Jayant Sinha
Madhya Pradesh: 7 (out of 29)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Tikamgarh BJP Dr Virendra Kumar
Damoh BJP Prahalad Singh Patel
Khajuraho BJP V D Sharma
Satna BJP Ganesh Singh
Rewa BJP Janardan Mishra
Hoshangabad BJP Uday Pratap Singh
Betul BJP Durga Das (DD) Uikey
Rajasthan: 12 (out of 25)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Ganganagar BJP Nihal Chand
Bikaner BJP Arjun Ram Meghwal
Churu BJP Rahul Kaswan
Jhunjhunu BJP Narendra Kumar
Sikar BJP Sumedhanand Saraswati
Jaipur Rural BJP Col Rajyavardhan Rathore
Jaipur BJP Ramcharan Bohara
Alwar BJP Balak Nath
Bharatpur BJP Ranjeeta Koli
Karauli-Dholpur BJP Manoj Rajoria
Dausa BJP Jaskaur Meena
Nagaur RLP Hanuman Beniwal
Uttar Pradesh: 14 (out of 80)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Dhaurahra BJP Rekha Verma
Sitapur BJP Rajesh Verma
Mohanlalganj BJP Kaushal Kishore
Lucknow BJP Raj Nath Singh
Rae Bareli INC Sonia Gandhi
Amethi BJP Smriti Irani
Banda BJP R K Singh Patel
Fatehpur BJP Niranjan Jyoti
Kaushambi BJP Vinod Kumar Sonkar
Barabanki BJP Upendra Singh Rawat
Faizabad BJP Lallu Singh
Bahraich BJP Akshaibar Lal
Kaiserganj BJP Brij Bhusan Sharan Singh
Gonda BJP Kirti Vardhan Singh
West Bengal: 7 (out of 42)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Arambag TMC Aparupa Poddar (Afrin Ali)
Bangaon BJP Shantanu Thakur
Barrackpur BJP Arjun Singh
Howrah TMC Prasun Banerjee
Uluberia TMC Sajda Ahmed
Sreerampur TMC Kalyan Banerjee
Hooghly BJP Locket Chatterjee
Phase VI - Polling Date: May 12, 2019 - Seats: 59
Bihar: 8 (out of 40)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Valmiki Nagar JD(U) Baidyanath Prasad Mahto
Paschim Champaran BJP Dr Sanjay Jaiswal
Purvi Champaran BJP Radha Mohan Singh
Sheohar BJP Rama Devi
Vaishali LJP Veena Devi
Gopalganj JD(U) Dr Alok Kumar Suman
Siwan JD(U) Kavita Singh
Maharajganj BJP Janardan Singh (Sigriwal)
Haryana: 10 (out of 10)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Ambala BJP Rattan Lal Kataria
Kurukshetra BJP Nayab Singh
Sirsa BJP Sunita Duggal
Hisar BJP Brijendra Singh
Karnal BJP Sanjay Bhatia
Sonipat BJP Ramesh Chander Kaushik
Rohtak BJP Arvind Kumar Sharma
Bhiwani-Mahendragarh BJP Dharambir Singh
Gurgaon BJP Rao Inderjit Singh
Faridabad BJP Krishan Pal
Jharkhand: 4 (out of 14)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Giridih AJSU Party Chandra Prakash Choudhary
Dhanbad BJP Pashupati Nath Singh
Jamshedpur BJP Bidyut Baran Mahato
Singhbhum INC Geeta Kora
Madhya Pradesh: 8 (out of 29)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Morena BJP Narendra Singh Tomar
Bhind BJP Sandhya Ray
Gwalior BJP Vivek Narayan Shejwalkar
Guna BJP Krishna Pal Singh
Sagar BJP Rajbahadur Singh
Vidisha BJP Ramakant Bhargava
Bhopal BJP Sadhvi Pragya Singh Thakur
Rajgarh BJP Rodmal Nagar
Uttar Pradesh: 14 (out of 80)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Sultanpur BJP Maneka Sanjai Gandhi
Pratapgarh BJP Sangam Lal Gupta
Phulpur BJP Keshari Devi Patel
Allahabad BJP Rita Bahuguna Joshi
Ambedkar Nagar BSP Ritesh Pandey
Shrawasti BSP Ram Shiromani
Domariyaganj BJP Jagdambika Pal
Basti BJP Harish Chandra Alias Harish Dwivedi
Sant Kabir Nagar BJP Praveen Kumar Nishad
Lalganj BSP Sangeeta Azad
Azamgarh SP Akhilesh Yadav
Jaunpur BSP Shyam Singh Yadav
Machhlishahr BJP Bholanath (B P Saroj)
Bhadohi BJP Ramesh Chand
West Bengal: 8 (out of 42)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Bankura BJP Dr Subhas Sarkar
Bishnupur BJP Khan Saumitra
Tamluk TMC Adhikari Dibyendu
Kanthi TMC Adhikari Sisir
Ghatal TMC Adhikari Deepak (Dev)
Jhargram BJP Kunar Hembram
Medinipur BJP Dilip Ghosh
Purulia BJP Jyotirmay Singh Mahato
NCT of Delhi: 7 (out of 7)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Chandni Chowk BJP Dr Harsh Vardhan
North East Delhi BJP Manoj Tiwari
East Delhi BJP Gautam Gambhir
New Delhi BJP Meenakshi Lekhi
North West Delhi BJP Hans Raj Hans
West Delhi BJP Parvesh Sahib Singh Verma
South Delhi BJP Ramesh Bidhuri
Phase VII - Polling Date: May 19, 2019 - Seats: 59
Bihar: 8 (out of 40)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Nalanda JD(U) Kaushlendra Kumar
Patna Sahib BJP Ravi Shankar Prasad
Pataliputra BJP Ram Kripal Yadav
Arrah BJP R K Singh
Buxar BJP Ashwini Kumar Choubey
Sasaram BJP Chhedi Paswan
Karakat JD(U) Mahabali Singh
Jahanabad JD(U) Chandeshwar Prasad
Himachal Pradesh: 4 (out of 4)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Kangra BJP Kishan Kapoor
Mandi BJP Ram Swaroop Sharma
Hamirpur BJP Anurag Singh Thakur
Shimla BJP Suresh Kumar Kashyap
Jharkhand: 3 (out of 14)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Rajmahal JMM Vijay Kumar Hansdak
Dumka BJP Sunil Soren
Godda BJP Nishikant Dubey
Madhya Pradesh: 8 (out of 29)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Dewas BJP Mahendra Singh Solanky
Ujjain BJP Anil Firojiya
Mandsaur BJP Sudheer Gupta
Ratlam BJP Guman Singh Damor
Dhar BJP Chattarsingh Darbar
Indore BJP Shankar Lalwani
Khargone BJP Gajendra Umrao Singh Patel
Khandwa BJP Nandkumar Singh Chouhan
Punjab: 13
Constituency Winning Party Winning Candidate
Gurdaspur BJP Sunny Deol
Amritsar INC Gurjeet Singh Aujla
Khadoor Sahib INC Jasbir Singh Gill (Dimpa)
Jalandhar INC Santokh Singh Chaudhary
Hoshiarpur BJP Som Parkash
Anandpur Sahib INC Manish Tewari
Ludhiana INC Ravneet Singh Bittu
Fatehgarh Sahib INC Amar Singh
Faridkot INC Mohammad Sadique
Firozpur SAD Sukhbir Singh Badal
Bathinda SAD Harsimrat Kaur Badal
Sangrur AAP Bhagwant Mann
Patiala INC Preneet Kaur
Uttar Pradesh: 13 (out of 80)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Maharajganj BJP Pankaj Chowdhary
Gorakhpur BJP Ravindra Shyamnarayan Shukla alias Ravi Kishan
Kushi Nagar BJP Vijay Kumar Dubey
Deoria BJP Ramapati Ram Tripathi
Bansgaon BJP Kamlesh Paswan
Ghosi BSP Atul Kumar Singh alias Atul Rai
Salempur BJP Ravinder
Ballia BJP Virendra Singh
Ghazipur BSP Afzal Ansari
Chandauli BJP Dr. Mahendra Nath Pandey
Varanasi BJP Narendra Modi
Mirzapur AD Anupriya Singh Patel
Robertsganj AD Pakauri Lal Kol
West Bengal: 9 (out of 42)
Constituency Winning Party Winning Candidate
Diamond Harbour TMC Abhishek Banerjee
Jadavpur TMC Mimi Chakraborty
Kolkata Dakshin TMC Mala Roy
Kolkata Uttar TMC Bandyopadhyay Sudip
Dum Dum TMC Saugata Roy
Barasat TMC Dr Kakoli Ghoshdastidar
Basirhat TMC Nusrat Jahan Ruhi
Jaynagar TMC Pratima Mondal
Mathurapur TMC Choudhury Mohan Jatua
Chandigarh: 1
Constituency Winning Party Winning Candidate
Chandigarh BJP Kirron Kher

Data Source: Election Commission of India

Aslam Hunani
SHARE THIS STORY