rediff.com

NewsApp (Free)

Read news as it happens
Download NewsApp

Available on  

Rediff News  All News 
Rediff.com  » Sports » National squash: Smooth sailing for men's seeds

National squash: Smooth sailing for men's seeds

July 18, 2007 17:26 IST

The top 16 seeds in the men's section, including Saurav Ghosal and Gaurav Nandrajog of Delhi, sailed into the second round, evens as the women side saw a few upsets in the 55th Senior ICL National Squash Championship in Chennai on Tuesday.

In the women's section, top seeds Joshna Chinappa and Dipika Pallikal (both Tamil Nadu) won their respective matches in quick time.

Uttar Pradesh's Archana Arya scalped local girl Swarnalath (seeded 9/16) 9-0, 9-0, 9-0, while Anwesha Reddy (3/4) overcame Deepti Gupta, UP, (3/4) 9-0, 9-0, 9-0.

However, it was a creditable day for Maharashtra professionals, as Anant More (5/8) and Vijay Wagela (9/16) made the second round rather easily, while their statemate, Rajesh Sonawane had to sweat it out before winning over a fighting Vijay Singh of Rajasthan at 9-0, 9-3, 9-5.

Results:

Men (Round 1):

Harshit Jain (ND) beat Mohd. Ashaiq (UP)  9-0 9-0 9-0

Sikander Khan (MP) beat K. N. Nair (KER)  9-0 9-0 9-0

Pratik Baweja (RAJ) beat Anil Singh (MAN)  9-0 9-0 9-0

Cadet H. Aggarwal (NDA) beat Saqib-Ul-Saba (JK)  9-0 9-0 9-0

Saurabh Agrawal (UP) beat Pulkit Garg (TN)  9-0 9-0 9-0

Maj. Anshuman Chaudhary (SER) beat Aftab Singh (PUN)  9-0 9-0 9-0

Nakul Lodha (RAJ) beat Abdul Qudir (UP)  9-0 9-2 9-1

Rishi Tandon (TN) beat Samir Ahmed (JK)  9-0 9-0 9-0

Ishan (CHG) beat Amit Dabas (MP)  9-0 9-0 9-0

Ayushya Beriwalla (WB) beat Sandeep Yadav (UP)  9-0 9-0 9-0

Farid Singh (ND) beat Maj. Dhamendra Yadav (NDA)  9-0 9-1 9-0

Abhishek Jai Singh (UP) beat Cadet N. Gildiyal (NDA)  9-1 8-10 10-8 9-3

Varun Prakash (ND) beat Showkat Hussan (JK)  9-0 9-0 9-0

Varish Sawlani (TN) beat Ajith Singh (MAH)  9-6 10-9 2-9 10-8

Dharmesh (RAJ) beat Fateh Singh (MP)  9-0 9-0 9-0

Prithvi Aditya (TN) beat Lal Chand Rai (JHA)  9-0 9-0 9-0

Uday Das (ND) beat Deepankar Bos (UP)  9-0 9-1 9-0

Yajuander Singh Rajpoot (MP) beat Ankush Gupta (HAR)  9-5 9-1 9-0

Sohil Kapoor (ND) beat Shrey Dalhan (KAR)  9-0 9-1 9-0

Zafar Nissar (JK) beat Ravi Prakash (UP)  9-0 9-0 9-0

Cyrus Poncha (TN) beat N. Krishnamurthy (PON)  9-1 9-0 9-2

Alankrit (RAJ) beat Milan Kumar (BIH)  9-0 9-0 9-0

Bheem Sagar (UP) beat Vinay (CHG)  5-9 9-3 9-4 3-9 9-2

Cadet A. Rana (NDA) beat Aayush Maheswary (WB)  4-9 9-1 9-0 9-0

Raghav Mahajan (MP) beat Divyanshu Sharma (UP)  9-1 9-0 9-0

Kaustubh Datta (ND) beat Uday Shankar (AP)  9-1 9-0 9-1

Prateek Chalia (ND) beat Archit Singh (UP)  9-0 9-0 9-0

Laxman Joshi (MAH) beat Tushar Kothari (TN)  9-4 9-0 9-0

Karan (CHG) beat Niky (RAJ)  9-6 9-2 9-1

Shashank Agrawal (UP) beat Kaushal Kishor Singh (BIH)  9-0 9-0 9-0

Sidharth Sharma (ND) beat Harshit Rampuria (KAR)  9-0 9-1 9-0

Ronak Davey (TN) beat Ishan Tharimal (RAJ)  9-0 9-0 9-0

Karan Mutha (ND) beat Ankit Gupta (UP)  Walkover

Harish Passi (NDA) beat Krishna Kant Khare (MP)  9-0 9-0 9-3

Puspit Garg (TN) beat Sajad Rashid (JK)  9-0 9-0 9-0

Gurshamr Singh Sethi (ND) beat Anshul Agrawal (MP)  9-0 9-0 9-0

Kapil Murjani (RAJ) beat Abir (CHG)  9-0 9-0 9-0

Lt. Sandeep Singh (SER) beat Taseer Ahmed Sheikh (JK)  9-0 9-0 9-0

Varun Kataruaka (WB) beat Javaid Qayoom (JK)  9-0 9-0 9-1

Yaksh Dawar (TN) beat Harish Khanna (ND)  10-9 9-6 9-1

Cadet V. Gupta (NDA) beat Mohd. Saqib (UP)  8-10 9-5 9-1 9-2

Raghav Behl (ND) beat Indrajeet (TN)  9-3 9-4 9-0

Pori Gupta (UP) beat Paraminder Singh (PUN)  9-0 9-0 9-0

Abhilaksiya (CHG) beat Imran Jamal (TN)  9-0 9-0 9-0

Piyush Saraf (TN) beat Raman Kutty (KER)  9-0 9-0 9-0

Imroze Pathan (MAH) beat Zubair Ahmed (JK)  9-0 9-0 9-0

Men (Round 2):

1* Saurav Ghosal (TN) beat Harshit Jain (ND)  9-2 9-0 9-1

Pratik Baweja (RAJ) beat Sikander Khan (MP)  10-8 9-2 9-1

Girish Sawlani (TN) beat Cadet H. Aggarwal (NDA)  9-2 9-5 9-4

9/16* Amjad Khan (ND) beat Saurabh Agrawal (UP)  9-3 9-1 9-3

9/16* Supreet Singh (MAH) beat Maj. Anshuman Chaudhary (SER)  9-2 9-2 9-4

Ishan (CHG) beat Ayushya Beriwalla (WB)  9-3 9-0 9-3

5/8* Vikas Jangra (SER) beat Farid Singh (ND)  9-2 9-1 9-6

5/8* Parth Sharma (TN) beat Abhishek Jai Singh (UP)  9-1 9-2 9-1

Varun Prakash (ND) beat Varish Sawlani (TN)  9-0 9-0 9-0

Dharmesh (RAJ) beat Prithvi Aditya (TN)  9-0 9-0 9-0

9/16* Capt. Shakti Singh (SER) beat Uday Das (ND)  9-2 9-0 9-5

9/16* Parmeet Singh (TN) beat Yajuander Singh Rajpoot (MP)  9-0 9-0 9-0

Sohil Kapoor (ND) beat Zafar Nissar (JK)  Walkover

Cyrus Poncha (TN) beat Alankrit (RAJ)  9-0 9-4 9-1

3/4* Harinder Pal Singh (TN) beat Bheem Sagar (UP)  9-0 9-0 9-0

3/4* Siddharath Suchde (MAH) beat Cadet A. Rana (NDA)  9-1 9-3 9-1

Raghav Mahajan (MP) beat Kaustubh Datta (ND)  9-1 9-0 9-1

Laxman Joshi (MAH) beat Prateek Chalia (ND)  9-2 9-0 9-2

9/16* Ravneet Singh (MAH) beat Karan (CHG)  9-1 9-0 9-0

9/16* Karan Malik (TN) beat Shashank Agrawal (UP)  9-0 9-0 9-0

Sidharth Sharma (ND) beat Ronak Davey (TN)  9-1 9-0 9-0

Harish Passi (NDA) beat Karan Mutha (ND)  Walkover

5/8* Ayappan Parthiban (TN) beat Puspit Garg (TN)  9-0 9-0 9-0

5/8* Naresh Kumar (TN) beat Gurshamr Singh Sethi (ND)  9-6 9-7 9-1

Lt. Sandeep Singh (SER) beat Kapil Murjani (RAJ)  9-7 9-6 9-3

Varun Kataruaka (WB) beat Yaksh Dawar (TN)  9-6 9-1 9-2

9/16* Ramit Tandon (TN) beat Cadet V. Gupta (NDA)  9-0 9-3 9-2

9/16* Ravi Dixit (TN) beat Raghav Behl (ND)  9-0 9-3 9-0

Piyush Saraf (TN) beat Gaurav Malik (KAR)  9-0 9-1 9-3

2* Gaurav Nandrajog (ND) beat Imroze Pathan (MAH)  9-1 9-0 9-0

Women (Main draw - Round 1):

1* Joshna Chinappa (TN) beat Ruhab Lateef (JK)  9-0 9-0 9-0

9/16* Shruti Dugar (TN) beat 5/8* Likhitta Dugar (TN)  9-0 9-1 9-0

9/16* Dheeya Somaiya (MP) beat Heena Rashid (JK)  9-0 9-0 9-0

5/8* Aprajitha Balamurukan (TN) beat 9/16* Shruti Khemka (WB)  9-0 9-0 9-0

5/8* Harita Omprakash (TN) beat Saba Akhtar (JK)  9-0 9-0 9-0

Archana Arya (UP) beat 9/16* Swarnalatha (TN)  9-0 9-0 9-0

9/16* Lakshya (TN) beat Summy Jan (JK)  Walkover

3/4* Surbhi Mishra (RAJ) beat 5/8* Prerna Kahitan (WB)  9-0 9-0 9-0

3/4* Anwesha Reddy (TN) beat 3/4* Deepti Gupta (UP)  9-0 9-0 9-0

9/16* Rangashree V. (TN) beat K. Pooja (JK)  9-0 9-3 9-3

9/16* Komal Sharma (TN) beat Aqsa Mushaq (JK)  9-4 9-2 9-0

Nitisha Sethia (WB) beat 5/8* Shivangi Paranjpe (MAH)  Walkover

5/8* Anaka Alankamony (TN) beat Sabbha Iqbal (JK)  Walkover

9/16* Swati Muchhal (MP) beat Mansi Arora (UP)  9-0 9-0 9-0

2* Dipika Pallikal (TN) beat Eizat Mushtaq (JK)  9-0 9-0 9-0

Women (Qualifying draw - Round 1):

Likhitta Dugar (TN) beat Shivangi Mishra (UP)  9-0 9-0 9-0

Shruti Khemka (WB) beat Shiraja (JK)  9-0 9-0 9-0

Prerna Kahitan (WB) beat Mohsina Nissar (JK)  9-0 9-0 9-0

Deepti Gupta (UP) beat Urfi Umbreen (JK)  9-1 9-2 9-0

Vartika Chandra (UP) beat Rakee Mushtaq (JK)  9-3 9-2 9-0

Professionals (Round 1):

9/16* Vijay Wagela (MAH) beat Prashant Khaire (MAH)  9-0 9-0 9-0

9/16* Vijay Jangra (RAJ) beat Pandian (TN)  9-1 9-2 9-0

5/8* Anant More (MAH) beat M. Shivakumar (TN)  9-1 9-4 9-2

9/16* Kalimuthu (TN) beat Prem (TN)  9-0 9-5 9-0

9/16* Desappan (TN) beat Prashad (TN)  9-0 9-0 9-0

9/16* Hari Narayan Tripathi (UP) beat Vijay Kumar (TN)  6-9 9-6 9-3 9-0

9/16* Rajesh M. Sonawane (MAH) beat Vijay Singh (RAJ)  9-0 9-3 9-5

9/16* Vinodh Kumar (TN) beat Tarik Goud (MP)  9-0 9-0 9-0

9/16* Khushwant Singh (CHG) beat Rakesh Solanki (MAH)  9-1 9-0 9-0