rediff.com

NewsApp (Free)

Read news as it happens
Download NewsApp

Available on  

Rediff News  All News 
Rediff.com  » Sports » Field day for top seeds

Field day for top seeds

June 16, 2003 20:34 IST

Top seed Saurav Ghosal of Chennai and second seed Gaurav Nandrajog of Delhi sailed into the last eight stage (boys' under-19) with straight games victories in the Rs 300,000 Oil-Servo All India Open squash championship at the Otters Club in Mumbai on Monday.

Ghosal drubbed local lad Dhiraj Nagpal 9-0, 9-0, 9-2 while Nandrajog crushed another local boy, Bipin Batra, 9-1, 9-3, 9-1.

Third seed Sahil Vora of Mumbai sidelined Sandeep Jangra of Jindal 9-4, 9-1, 9-2 while fourth seed Vikas Jangra of Jindal subdued local lad Ritesh Sharma 9-1, 9-2, 9-0.

In the boys' under-17 pre-quarter-finals, top seed Imran Khan of Dhampur, Naishad Lalwani, second seed Rushabh Vora, Sarvesh Chauhan, Fateh Singh of Madhya Pradesh, fourth seed Manek Mathur all made it to the last eight stage.

Results (Open) second round: Satyajit Sheshadri bt Ritesh Sharma 10-8, 2-9, 9-6, 9-4; Vikas Jangra bt Auloke Mathur 9-0, 9-0, 9-1; Sahil Vora bt Karan Malhotra 9-3, 9-2, 9-0.

Boys' under-19 (pre-quarter-finals): Mihir Sheth bt A Parthiban 9-6, 9-3, 9-2; Anurag Gill bt Manek Mathur 9-6,2-9,10-8, 9-2; Rushabh Vora bt Imran Khan 9-5, 9-3, 7-9, 0-9, 9-2; Sahil Vora bt Sandeep Jangra 9-4, 9-1, 9-2; Vikas Jangra bt Ritesh Sharma 9-1, 9-2, 9-0; Saurav Ghosal bt Dhiraj Nagpal 9-0, 9-0, 9-2; Vivian Rahmanan bt Vinayak Shetty 10-8, 9-2, 9-6; Gaurav Nandrajog bt Bipin Batra 9-1, 9-3, 9-1.

Boys' under-17 (pre-quarter-finals): Naishad Lalwani bt Harinderpal Sandhu 9-5, 9-3, 9-0; Imran Khan bt Karanpal Sethi 9-1, 9-4, 9-1; Sandeep Jangra bt Arun Sharma 9-0, 7-9, 10-8, 9-3; Rushabh Vora bt Joran Diwan 9-5, 10-8, 9-0; Sarvesh Chauhan bt Vinayak Shetty 9-7, 9-6, 6-9, 4-9, 10-8; Fateh Singh bt Naresh Kumar 9-4, 9-6, 6-9, 9-0; Manek Mathur bt Vikram Malhotra 9-7, 3-9, 9-1, 9-2; A Parthiban bt Gautam Kalani 10-8, 9-2, 9-4.

Boys' under-13 (pre-quarter-finals): Harinder Sandhu bt Rahul D'Cunha 9-0, 9-0, 9-2; Prashant Kumar bt Zahan Dastur 9-2, 9-3, 9-2; Ishaan Balwani bt Vir Seth 9-6, 9-1, 9-3; Naishad Lalwani bt Nitin Chauhan 9-0, 8-10, 9-4, 9-2; Tanmay Govil bt Farman Khan 9-4, 9-4, 9-3; Jay Bhagat bt Reeyad Seewai 9-0, 9-1, 9-5; Jay Dalal bt Naveen Jangra 10-8, 9-5, 6-9, 9-6.

Boys' under-13 (second round): Cyrus Sidwa bt Karmveer Gabadier 7-9, 9-0, 9-2, 9-2; Abhishek Pradhan bt Arjun Melwani 9-1, 9-0, 9-0; Yash Shah bt Dhruv Sanghvi 9-3, 9-2, 9-2; Anuj Chauhan bt Akash Zaveri 9-2, 9-2, 9-7; Ramit Tandon bt Rishi Tandon 9-0, 9-3, 9-5; Aditya Gupta bt Varun Hiremath 10-9, 9-0, 9-6; Zahan Dastur bt Cyrus Sidwa 9-4, 9-2, 9-1.

Boys' under-11 (second round): Karan Arora bt Anrudip Nambiyar 9-0, 9-0, 9-0; G Dishank bt Aviroop Ghosal 4-9, 9-4, 9-7, 6-9, 9-5; Tarun Nambhiyar bt Mahesh Mangaonkar 9-2, 10-8, 4-9, 2-9, 9-5; Shuarya Visaria bt Siddhant Chopra 9-0, 9-0, 9-0; Rishi Tondon bt Raj Salian 9-0, 9-1, 9-2; Dhruv Sanghavi bt Harsh Hemnani 9-0, 9-0, 9-0; Sameer Mistry bt Rishav Thakkar 9-1, 9-0, 9-0.

© Copyright 2014 PTI. All rights reserved. Republication or redistribution of PTI content, including by framing or similar means, is expressly prohibited without the prior written consent.