Rediff India Abroad
 Rediff India Abroad Home  |  All the sections

Search:



The Web

India Abroad




Newsletters
Sign up today!

Mobile Downloads
Text 67333
Article Tools
Email this article
Top emailed links
Print this article
Contact the editors
Discuss this article


Home > Sports > Doha Asian Games > Report


India at the Asian Games - Day 3

December 04, 2006 23:09 IST
Last Updated: December 05, 2006 18:33 IST


  • Koneru Humpy strikes first gold for India in chess.
  • One more pugilist in quarter-finals.
  • Men's hockey team begins with big win.
  • Tennis team shocked.

India finally got on to the gold medal tally at the Asian Games as Koneru Humpy outplayed her final opponent, Dana Aketayeva of Kazhakstan, to grab the yellow metal on Monday.

Humpy, who had been shocked in the sixth round by Atousa Porukashiyan made no mistake on Monday, scoring with three straight victories to finish with eight points of a possible nine.

The Indian men failed to pick any medal.

Boxing: Kolte enters quarter finals

Sanjay Kolte qualified for the quarter-finals, where he will meet Zou Shiming of China.

48 kg Prelims: Sanjay Kolte (IND) beat Sou Weng Meng (MAC) RSC 2

60 kg Prelims: Jai Bhagwan (IND) lost to Asylbek Talasbaev on points

Chess:

Men's Rapid (Round 7): Utut Adianto (INA) lost to K Sasikiran (IND); P Harikrishna (IND) beat Meylis Annaberdiyev (TKM).

Women's Rapid (Round 7): Koneru Humpy (IND) beat Irina Kharisma Sukandar (INA)

Men's Rapid (Round 8): K Sasikiran ( IND) beat Qang Yue (CHN); Dao Thien Hai (VIE) beat P Harikrishna (IND).

Women's Rapid (Round 8): Mahri Geldyyeva (TKM) lost to Koneru Humpy (IND).

Men's Rapid (Round 9): K Sasikiran lost to Murtas Kazhgaleyev (KAZ); P Harikrishna beat Ehsan Maghami Ghaem (IRI).

Women's Rapid (Round 9): Koneru Humpy beat Dana Aketayeva (KAZ).

Cue Sports

Pankaj Advani and Ashok Shandilya entered the semi-finals of the billiards singles event.

In the semi-finals, Advani will meet Aung San Oo of Myanmar while Shandilya clashes with Peter Gilchrist of Singapore.

Men's Snooker doubles: India v Sri Lanka: Round of 16
Manan Chandra and Yasin Merchant (IND) beat W Jayawardene and W Pushpakumara (SRI) 3-0 (55-51, 62-38, 69-21)

Men's Snooker doubles: India v Thailand: Quarters
Manan Chandra and Yasin Merchant (IND) lost to Atthasit Mahitthi and Phaithoon Phonbun (THA) 1-3 (42-65, 66-34, 41-60, 0-119).

Men's Billiards Singles: Round of 16
Pankaj Advani beat Than Long Nguyen (VIE) 3-2 (81-102, 68-102, 102-9, 101-71, 100-3);
Ashok Shandilya beat Ahmed Ghulam Hassan Muanedi (BRN) 3-0 (100-61, 101-2, 100-10).

Men's Billiards Singles: Quarter-finals
Ashok Shandilya beat Reynaldo Grandea (PHI) 3-0 (101-61, 103-25, 101-24), Pankaj Advani beat Praput Chaithanasakun (THA) 3-0 (100-29, 100-2, 100-11).

Handball:

India beat Macau 31-14 (half time 17-5)

Naya Chandra Singh Rungbam was the star, scoring 12 goals in 14 shots.  Binu Vasuk, Rasheed Khan and Gaurav Sehgal scored four each.

Hockey: Men:

India beat Bangladesh 6-0, after leading 4-0 at half-time.

The Indian goal scorers were: Dilip Tirkey (third, 24th and 33rd minutes) Shivendra Singh (29th), V Raghunath (42rd) and Aam Sinclair (54th).

This was India's first match in the tournament.

Rowing: Fine start by rowers

Indians continued their fine showing as the men's double scullers Anil Kumar Mehrolia and Bajranglal Takhar won their repachage race.

Men's double sculls : Repachage- India (Anil Kumar Mehrolia and Bajranglal Takhar) � First; Time: Three minutes 53.91 seconds.

Sepak Takraw: India lose in both sections

Men: India lost to Japan 1-2

Women: India lost to Korea 0-3

Shooting:

Manavjit Singh Sandhu, the world champion in Trap shooting was tied for lead after 75 shots in Trap at the end of the first day. He shot rounds of 23, 23 and 24 for a total of 70 out of 75, the same as Naser Meqlad of Kuwait.

The women's 10m Air Pistol squad won the team silver with 1142 points, behind China's 1161, which equaled the Asian Record. The Indian team was: Harven Srao (383), Sonia Rai (381) and Shewta Chaudhary (378)

Men's 10m Air Pistol:

Samaresh Jung -- missed final, placed 11th with 576 points

Deepak Sharma � missed final, placed 22nd with 571 points

Ronak Pandit -- missed final, placed 33rd with 565

Men's 50m Rifle Prone Qualification (Day 2):

SS Rathod -- missed final, placed 12th with 586

Sushil Ghalay -- missed final, placed 17th with 583

Imran Hassan Khan -- missed final, placed 34th with 579

Swimming: Khade, Arjun, Ankur lose in heats

Men's 50m Freestyle:

Ankur Poseria Heat 2  First 24.70s Did not make top 8

Virdhwal Khade Heat 4 Fifth 24.01s Did not make top 8

Men's 200m backstroke:

Rehan Poncha Heat 2 Fifth 2:11.53s

Arjun Muralidharan Fourth 56.16

Ankur Poseria Seventh 57.14s

Table Tennis: Mouma, Roy lose to fancied pair

Women's Doubles: Round of 32

Mouma Das and Poulomi Ghatak beat L Kejebachian and So Shakian (LIB) 11-7, 11-6, 12-14, 11-5

 Kasturi Chakraborty and Mousumi Pal lost to A Fujinuma and A Fukuhara (JPN) 9-11, 2-11, 6-11

Women's Doubles: Round of 16:

Mouma Das and Poulomi Ghatak v Sui Fei Lau and Lin Ling (SIN)

Men's Doubles: Round of 32

Pathik Nisheeth Mehta and Subhajit Saha lost to Chang Yen Shu and Chih Chi Wu (TPE) 5-11, 4-11, 6-11

Sharath Kamal and Soumyadeep Roy (IND) lost to Doan Kien QUoc and DInh Quang (VIE) 9-11, 9-11, 9-11

Women's Singles: Round of 32

Mouma Das lost to Nanthana Komwong (THA) 6-11, 11-7, 8-11, 5-11, 6-11

Poulomi Ghatak lost to Lin Ling (HKG) 7-11, 6-11, 2-11, 12-10, 4-11

Men's Singles: Round of 32

Sharath Achanta Kamal beat Doan Kien Quoc (VIE) 11-6, 11-7, 13-15, 11-5, 11-9

Soumyadeep Roy beat Anwar Saleh (BRN) 11-8, 11-5, 11-5, 11-4

Tennis: Indian men's team shocked by Chinese Taipei

Men's Team:

India lost to Chinese Taipei 1-2

Karan Rastogi lost to Wang Yeu Tzuoo (TPE) 1-6, 3-6

Rohan Bopanna beat Lu Yen Hsun (TPE) 4-6, 7-6, 6-4

Leander Paes and Mahesh Bhupathi lost to Wang Yeu Tzuoo and Lu Yen Hsun (TPE) 2-6, 3-6.

Bowling: Bowlers way down

Men's Doubles:

India 1- Dinesh Gunasekaran and A Srinath (48th with 2259 points)

India 3 - Vijay Punjabi and Ashok Girish Gaba (50th 2170 points)

India 2 - Ajay Singh and Sethu Srinivasan (52nd with 2114 points)

Women's Doubles:

India 2 - Sheela Kumari Chowha and Sumanthi Nallanbantu (30th with 2070 points)

India 1 - Judy Alban and Sana Saleem Saipillai (31st with 2000 points)

India 2 - Pratima Hegde and Sabeena Anwar Saleem (32nd with 1986 points).

Judo: India judokas lose

Men's 66 kg: Parvinder Singh:
Bye in the first round
Lost to Bu Hechaolu (CHN)
Beat Nguyen Quoc Hung (VIE)
Lost Pak Chol Min (PRK)

Women: 52 kg: Anita Angom Chanu
Won Round of 16 against Khanh Von DO (VIE)
Lost Q-final to Kyung Ok Kim (KOR)
Won Repachage Sholpan Kaliyeva (KAZ)
Lost Bronze medal contest Yuki Yokosawa  (JPN)

Women's 57 kg: Nirupama Laishram Dev
Lost Round of 16 Thei Kieu Nguyen (VIE)

Kabaddi: India beat Pakistan, maintain unbeaten run

India beat Pakistan 31-20 (after trailing 9-11 at half time)
India have won three matches and lost none; Pakistan have won three matches and lost one.
The two teams will meet in the final once again.
India have won four gold in previous four Asian Games; Pakistan have won one silver and three bronze.

Volleyball: India lose to Saudi Arabia
India lost to Saudi Arabia 1-3 (21-25, 25-22, 23-25, 23-25)


Share your comments


Advertisement






Copyright © 2006 Rediff.com India Limited. All Rights Reserved.