Rediff India Abroad
 Rediff India Abroad Home  |  All the sections

Search:



The Web

India Abroad




Newsletters
Sign up today!

Get news updates:
  
Mobile Downloads
Text 67333
Article Tools
Email this article
Top emailed links
Print this article
Contact the editors
Discuss this Article


Home > India > News > PTI

Winners and losers

May 25, 2008 12:20 IST
Last Updated: May 25, 2008 19:28 IST


Related Articles
Coverage: Battleground Karntaka

Following are the results announced in the elections to the 224-member Karnataka assembly:

Jewargi: Former Chief Minister Dharam Singh loses to BJP's Doddappa Gowda Patil Naribol by 612 votes.

Haliyal: Former Congress minister R V Deshpande loses the to JD-S's Sunil Hegde by 5,425 votes.

Chittapur (SC): Mallikarjuna Kharge (Cong) beat Valmiki Kamalu Naik (BJP) by 17,456 votes. .

Ramanagar: Former chief minister H D Kumaraswamy JD-S beats M Rudresha (BJP) by 47,260 votes. Mamata Nachani of the Congress was third

Shorapur (ST): Narasimha Nayak (BJP) beat Raja Venkatappa Naik (Cong) by 4,000 votes.

Siruguppa (ST): M S Somalingappa (BJP) beat B M Nagaraj (Cong) by 4,824 votes.

Bellary (ST): Former minister B Sreeramulu (BJP) beat B Ram Prasad (Cong) by 25,716 votes.

Sullia (SC): S Angara (BJP) beat Dr B Raghu (Cong) by 5,300 votes.

Bhatkal : J D Naik (Cong) beat Shivanand Naik (BJP) by 12,102 votes.

Kampli (ST): T H Suresh Babu (BJP) beat Sanna Hanumakka (Cong) by 22,336 votes.

Hadagali (SC): Chandra Naik (BJP) beat P T Parameshwara Naik (Cong) by 6,518 votes.

Kudligi (ST): B Nagendra (BJP) beat S Venkatesh (Cong) by 8757 votes.

Mangalore North: Krishna Palemar (BJP) beat B A Moihiuddin Bava (Cong) by 14,263 votes.

Vijayanagara (Bellary): Anand Singh (BJP) beat H R Gaviappa (Cong) by 26,497 votes.

Sandur (ST): E Thukaram (Cong) beat T Nagaraj (BJP) by 20,719 votes.

Hagaribommanahalli (SC): K Nemaraj Naik (BJP) beat Hegdal Ramanna (Cong) by 2,754 votes.

Kaup: Lalji R Mendon (BJP) beat Vasanth V Saliyan by 867 votes.

Karkala: Gopal Bhandary (Cong) beat V Sunil Kumar (BJP) by 1,532 votes.

Yelahanka: Viswanath S R (BJP) beats Chandrappa B (Cong) by 16,022 votes.

Mahadevapura (SC): Aravind Limbevali (BJP) beats Shivanna B (Cong) by 13,358 votes.

Bellary City: G Somasekhara Reddy (BJP) beats Anil H Lad (Cong) by margin of 1,022 votes.

Anekal (SC): A Narayanaswamy (BJP) beats B Gopal (Cong) by 9,862 votes.

Homnabad: Rajshekar Baswaraj (Cong) beats Subhash Kallur (BJP) by 21,736 votes.

Mangalore South: N Yogesh Bhat (BJP) beats Ivan D' Souza (Cong) by 8,760 votes.

Bantwal: B Ramanatha Rai (Cong) beats Nagaraja Shetty (BJP) by 1,251 votes.

Nargund: C C Patil (BJP) beats B R Yavagal (Ind) by 17,614 votes.

Kumta: Dinakar Keshav Shetty (JDS) beats Mohan Krishna Shetty (Cong) by 20 votes.

Chincholi (SC): Sunil Vallyapur (BJP) beats Babu Rao Chauhan (Cong) by 6,960 votes.

Yellapur: Veerabhadragouda Shivangouda Patil (BJP) beats Arbail Hebbar Shivram (Cong) by 2,485 votes.

Madikeri: Appachu (Ranjan) (BJP) beats B A Jeevijaya (Cong) by 6,585 votes.

Hangal: Udasi Channabasappa Mahalingappa (BJP) beats Tahasildar Manohar (Cong) by 5,922 votes.

Shiggaon: Basavaraj Bommai (BJP) beats Khadri Sayed Azeempeer (Cong) by 12,862 votes.

Haveri (SC): Nehru Olekar (BJP) beats Lamani Rudrappa Manappa (Ind) by 18,066 votes.

Byadagi: Patil Suresh Goudra (BJP) beat Shivannavar Basavaraj Neelappa (Cong) by 11,404 votes.

Hirekerur: B C Patil (Cong) beat U B Banakar (Ind) by 4,190 votes.

Mudhol: Govind M Karjol (BJP) beat Timmapur Ramappa Balappa (Cong) by 7,378 votes.

Badami: Mahgundappa Kallappa Pattanashetty (BJP) beat Balappa Bhimappa Chimmanakatti (Cong) by 5,107 votes.

Hungund: Doddanagouda G Patil (BJP) beat Kashappanavar Vijayanand Shivashankarappa (Cong) by 5,069 votes.

Challakere (ST): Tippeswamy (BJP) beat Shashikumar (Cong) by 289 votes.

Holalkere (SC): M Chandrappa (BJP) beat H Anjaneya (Cong) by 15,312 votes.

Chitradurga: Basavarajan (Basanna) (JD-S) beat G H Thippareddy (Cong) by 16,322 votes.

Doddaballapur: J Narasimhaswamy (Cong) beat C Chennigappa (JD-S) by 3,754 votes.

Nelamangala: M V Nagaraj (BJP) beat Anjanamurthy (Cong) by 2,151 votes.

Belur: Rudreshgowda Y N (Cong) beat Shivarudrappa (BJP) by 17,821 votes.

Byatarayanapura: Krishna Byregowda (Cong) beat A Ravi (BJP) by 9,352 votes.

Honnali: M P Renukacharya (BJP) beat D G Shanthane Gowda (Cong) by 6,386 votes.

Yeshwanthapura: Shoba Karandlaje (BJP) beat S T Someshekhar by 1,082 votes.

Davangere North: S A Ravindranath (BJP) beats B M Satish (JD-S) by 53,661 votes.

Belthanagady: Vasanth Bangera (Cong) beats K Prabhakar Bangera (BJP) by 16,114 votes.

Moodabidri: K Abhayachndra (Cong) beats K P Jagadesh Adikari (BJP) by 9,903 votes.

Puttur: Mallika Prasad (BJP) beats Bondala Jaganatha Shetty (Cong) by 1,425 votes.

Mangalore: U T Khadar (Cong) beats Padmanabha Kottary (BJP) by 7,233 votes.

Hosadurga: Goolihatti D Shekar (Ind) beats B G Govindappa (Cong) by 1,168 votes.

Hiriyur: Sudhar D (Ind) beats Lakshmikantha N R (BJP) by 16,378 votes.

Molakalmuru (ST): N Y Gopalakrishna (Cong) beats S Thippeswamy (BJP) by 5,076 votes.

Bangalore South: M Krishanappa (BJP) beads M Sadananda (Cong) by 34,135 votes.

Malur: Krishnaiah Shetty (BJP) beats R Prabhakar (JD-S) by 52,401 votes.

Yelburga: Eshanna Gulagannavar (BJP) beats Basavaraj Rayaraddi (Cong) by 29,781 votes.

Karwar: Anand Vasant (Cong) beats Ganapati Dumma Ulvekar (Ind) by 19,709 votes.

Sirsi: Vishwashwar Hegde (BJP) beats Raveendranath Narayan Naik (Cong) by 30,733 votes.

Udupi: K Raghupathy Bhat (BJP) beats Pramod Madhawaraj (Cong) by 2,479 votes.

Mandya: M Srinivas (JD-S) beat Vidya Nagendra (BJP) by 10,498 votes.

Melukote: C S Puttaraju (JD-S) beat K S Puttannaiah  (Sarvodaya Karnataka Party) by 11884 votes.

Chamarajanagar: C Puttaranga Shetty (Cong) beat M Mahadev (BJP) 2,612 votes.    

Nagemangala: Suresh Gowda (Cong) beat N Chaluvarayaswamy (JD-S) by 5,560 votes.

Malavalli (SC): P M Narendraswamy (Ind) beat Dr K Annadani (JD-S) by 11,224 votes.

Krishnarajapet: K B Chandrasekhar (Cong) beat Krishna (JD-S) by 3,016 votes.

Maddur: M S Siddaraju (JDS) beat D C Thammanna (Cong) by 7,557 votes.

Srirangapattana: A B Ramesh Bandisidde Gowda (JD-S) beat Ambaresh (Cong) by 5,164 votes.

Krishnaraja Nagar: S R Mahesh (JD-S) beat Adaguru H Vishwanath (Cong) by 20,548 votes.

Chamundeshwari: M Sathyanarayana (Cong) beat C N Manjegwoda (BJP) by 14,299 votes.

Gundlupet: H S Mahadeva Prasad (Cong) beat C S Niranjan Kumar (BJP) by 2,203 votes.

Gulbarga North: Quamarul Islam (Cong) beat B G Patil (BJP) by 15,024 votes.

Afzalpur: Malikayya Venkaiah Guttedar (Cong) beat M Y Patil (BJP) by 7,958 votes.

Shahapur: Sharanabasavappa Darshanapur (Cong) beat Shivshekharappagouda Shirwal (JD-S) by 11,114 votes.

Gulbarga South: Chandrashekara Patil (BJP) beat Basvaraj Bhimall (Cong) by 14,193 votes.

Arkalgud: Manju A (Cong) beat A T Ramaswamy (JDS) by 9,040 votes.

Holenarasipura: H D Revanna (JD-S) beat Anupama S G (Cong) by 27,606 votes.

Bidar South: Bandeppa Khashempur (JDS) beat Sanjay Kheny (BJP) by 1,271 votes.

Bidar: Gurupadappa Napamarappali (Cong) beat Raheem Khan (BSP) by 2,930 votes.

Bhalki: Eshwara Bhimanna Khandra (Cong) beat Prakash Khandre (BJP) by 20,971 votes.

Shimoga: K S Eshwarappa (BJP) beat Ismail Khan (Cong) by 32,419 votes.

Aurad (SC): Prabhu Chavan (BJP) beat Narasingrao Suryawanshi (Cong) by 27,778 votes.

Shimoga Rural: K G Kumaraswamy (BJP) beat Kariyanna (Cong) by 24,265 votes.

Belgi: Murugesh Rudrappa Nirani (BJP) beat Ajay Kumar Saranayak (Cong) by 3124 votes.

Tirthahalli: Kimmane Rathnakar (Cong) beat Araga Jnanendra (BJP) by 3826 votes.

Jamkandi: Kulkarni Shrikant Subbarao (BJP) beat Siddu B Nayamana Gowda (Cong) by 19690 votes.

Sorab: H Halappa (BJP) beat S Kumara Bangarappa (Cong) by 21,053 votes.

Byndoor: K Laxminarayana (BJP) beat K Gopala Pujari (Cong) by 7970 votes.

Kundapura: Haladi Srinivas Shetty (BJP) beat K Jayaprakash Hegde (Cong) by 25,083 votes.

Hassan: H S Prakash (JD-S) beat B Shivaramu (Cong) by 16804 votes.

Arsikere: K M Shivalinge Gowda (JD-S) beat G V Siddappa (Cong) by 34,226 votes.

Bagalkot: Charantimath Viranna Chandrashekarayya (BJP) beat M H Yamanappa (Cong) by 9246 votes.

Terdal: Siddu Savadi (BJP) bt Umashri (Cong) by 12244 votes

Yadgir: A B Malak Reddy (Cong) beat Dr Veerabaswantha Reddy Mudnal (BJP) by 4,536 votes.

Babaleshwar: M B Patil (Cong) beat Vijugouda Patil (JD-S) by 16,639 votes.

Gurmitkal: Baburao Chinchansur (Cong) beat Nagana Gouda Kandakur (JD-S) by 9208 votes.

Sedam: Dr Sharan Prakash Rudrappa Patil (Cong) beat Rajkumar Patil Telkur (BJP) by 5,924 votes.

Aland: Guttedar Subash Rukmayya (JD-S) beat B R Patil (Cong) by 5,831 votes.

Virajpet: K G Bopaiah (BJP) beat Veena Achaiah (Cong) by 15,072 votes.

Heggadadevankote (ST): Chikkana (Cong) beat K Chikkaveeranayaka (BJP) by 12,542 votes.

Nanjangud (SC): V Srinivas Prasad (Cong) beat S Mahadevaiah (BJP) by 708 votes.

Hanur: R Narendra (Cong) beat Parimala Nagappa (BSP) by 23,140 votes.

Sakleshpur (SC): H K Kumaraswamy (JDS) beat Nirvanaiah (BJP) by 13,221 votes.

Narasimharaja: Tanveer Sait (Cong) beat S Nagaraju (Sandesh) (JD-S) by 6,685 votes.

Nippani: K P Patil (Cong) beat J S Annasaheb (BJP) by 7,487 votes.

Ravbag (SC): A D Mahalingappa (BJP) beat Omprakash S Kanagali (Cong) by 14,560 votes.

Kuddchi (SC): Ghatage Shama Bhima (Cong) beat Mahendra K Tammannavar (BJP) by 766 votes.

Hukkeri: Umesh Vishwanath Katti (JDS) beat Appayya Gouda Basagouda Patil (Cong) by 17,636 votes.

Kittur: Marihal Suresh Shivarudrappa (BJP) beat Inamdar Dannappagowda Basanagouda (Cong) by 4,365 votes.

Saundatti Yellamma: Mamani Viswanath Chandrashekar (BJP) beat Koujalagi Subhash Shidramppa (Cong) by 4577 votes.

Ramdurg: Ashok Mahadevappa Pattan (Cong) beat Mahadevappa Shivalingappa Yadawad (BJP) by 384 votes.

Bailhongal: Metgud Virupaxi Jagadish Channappa (BJP) beat Koujalagi Mahanthesh Shivananad (Cong) by 9,240 votes.

Yemkanmardi (ST): Jarakiholi Satish Laxmanarao (Cong) beat Balagouda Malagouda Patil (JD-S) by 16,781 votes.

Belgaum North: Feroz Nuruddin Sait (Cong) bt Shankargouda I Patil (BJP) by 3,373 votes.

Belgaum South: Abhay Patil (BJP) beat Kirankrishnarao Sayanak (Ind) by 12,990 votes.

Belgaum Rural: Sanjay B Patil (BJP) beat Malagi Shivaputrappa Chennabasappa (Cong) by 8,309 votes.

Khanpur: Prhalad Remani (BJP) beat Rafique Khatalsab Khanapuri (Cong) by 11,654 votes.

Muddebihal: Appaji Channabasavaraj Shankara Rao Nadagouda (Cong) beat Biradar Mangala Shantagoudru (BJP) by 2,403 votes.

Indi: Dr Bagali Sarvabhoum Satagouda (BJP) beat Yashvantray Gowda Vithal Gowda Patil (Cong) by 571 votes.

Nagthan (SC): Katakdhond Vitthal Dhondiba (BJP) beat H R Algur (Raju) (Cong) by 4,207 votes.

Bijapur City: Appasaheb (Appu) Mallappa Pattana Shetti (BJP) beat Horti Sahebmoddin Abularahiman (Cong) by 17,564.

Arbhavi: Balachandra Laxmanrao Jarakiholi (JDS) beat Vivekrao Vasantrao Patil (BJP) by 5,368 votes.

Devar Hippargi: A S Patil (Nadahalli) (Cong) beat Basavagouda R Patil (Yatnal) (BJP) by 30,893 votes.

Basavana Bagevadi: Bellubbi Sangappa Kallappa (BJP) beat Shivanad Patil (Cong) by 13887 votes.

Bhadravati: B K Sangameshwara (Cong) beat Appaji M J (JD-S) by 487 votes.

Sagar: Gopalkrishna Beluru (BJP) beat Kagoduthimmappa (Cong) by 2,845 votes.

Mayakonda (SC): M Basavarajanaik (BJP) beat Dr Y Ramappa (Cong) by 16,657 votes.

Pavagada (SC): Venkataramanappa (Ind) beat K M Thimarayappa (JD-S) by 13479 votes.

Madhugiri: Gowrishankar D C (JD-S) beat Kyatasandara N Rajanna (Cong) by 547 votes.

Sira: T B Jayachandra (Cong) beat B Sathyanarayana (JD-S) by 26,496 votes.

Shirahatti (SC): Ramanna S Lamanai (BJP) beat H R Nayak (Cong) by 10501 votes.

Ron: Klakappa Gurushanthppa Bandi (BJP) beat Gurupadagouda Sanganagouda Patil (Cong) by 1,830 votes.

Gadag: Bidarar Shrishailappa Veerapakshppa (BJP) beat H K Patil (Cong) by 8,616 votes.

Kushtagi: Amaregouda Linganagouda Bayyapur (BJP) beat K Shanappa Vakeelaru Khushtagi (JDS) by 1770 votes.

Kanakagiri (SC): Shivraj S Tangadagi (Ind) beat Bhavanimath Mukundrao (Cong) by 2183 votes.

Gangawati: Pranna Ishwarappa Munavalli (BJP) beat Iqbal Ansari (JD-S) by 2,885 votes.

Koppal: Karadi Sanganna Amarappa (JD-S) beat K Basavraj Bheemappa Hitnal (Cong) by 10345 votes.

Turuvekere: Jaggesh [Images] (Cong) beat M D Lakshmi Narayan (Annaiah) (BJP) by 9,526 votes.

Krishnaraja: S A Ramadass (BJP) beat M K Somashekar (Cong) by 19270 votes.

Chamaraja: H S Shanaralinge Gowda (BJP) beat Vasu (Cong) by 9130 votes.

Piriyapatna: K Venkatesh (Cong) beat K Mahadeva (JD-S) by 924 votes




© Copyright 2008 PTI. All rights reserved. Republication or redistribution of PTI content, including by framing or similar means, is expressly prohibited without the prior written consent.

Advertisement
Advertisement